Zber dažďovej vody a jej pozitívne vlastnoti
Podľa výpočtov sa dá dažďovou vodou nahradiť až 60% spotrebovanej vody v Európe. Použitie dažďovej vody šetrí nielen peniaze, ktoré by sme museli zaplatiť za odber pitnej vody, ale navyše nám jej použitie pri praní dovoľuje znížiť množstvo použitého pracieho prostriedku.
Pozitívne vlastnosti dažďovej vody
Dažďová voda je svojím zložením jemnejšia ako pitná voda z vodovodu, a preto je vhodná najmä na pranie, kde dostatočná mäkosť vody pomáha obmedziť množstvo použitého pracieho prostriedku a zmäkčovačov vody. Pračke tak pomôžeme zvýšiť životnosť, keďže tak obmedzíme ukladanie vodného kameňa na elektrických špirálach. Dažďová voda má slabo kyslú reakciu od absorbovaného CO2 a má tak pri praní aj prirodzenú odmasťovaciu schopnosť.
Pri použití dažďovej vody na pranie by sme ju mali vopred mechanicky prefiltrovať kvôli možnému obsahu piesku a drobných čiatočiek prachu. Nemusíme sa obávať choroboplodných zárodkov, pretože pri praní budú zničené. Keďže sa dažďová voda vyznačuje takmer nulovou tvrdosťou, nemusíme používať prípravky na zmäkčenie tvrdej pitnej vody a ani látky pôsobiace proti vzniku vodného kameňa.
Dažďová voda je vhodná aj na splachovanie WC, umývanie okien a podláh – vďaka tomu, že neobsahuje minerálne látky, po vysušení nezanecháva biele stopy. Nezanáša trysky záhradných rozprašovačov a kvôli jej mäkkosti sa netvorí ani sivý vodný kameň. Ďalšou výhodou dažďovej vody je, že neobsahuje chlór. Je teda dobrá aj na polievanie kvetov, zeleniny či trávnika.
Zber dažďovej vody
Dažďová voda je zberaná zo strešnej plochy a vedená do zásobníka či suda. Mechanický filter zbaví vodu nečistôt a chemická úprava dažďovej vody nie je nutná. Priemerná veľkosť zásobníka na dažďovú vodu by mala byť pre rodinný dom od 5 do 8 m3, v závislosti od lokality, v ktorej sa zbieraná voda využíva a stupňa pokrytia potreby. Pre zavlažovanie v záhrade treba počítať samozrejme s väčším objemom. Pri presných výpočtoch hrá úlohu aj intenzita zrážok v danej oblasti. Výdatnosť dažďa = plocha strechy x množstvo zrážok x súčiniteľ odtoku.
Odpadová voda
Odpadová voda opúšťa naše domácnosti v stave, ktorý ovplyvňujeme my sami a aj stupeň jej znečistenia závisí hlavne od nás. Preto by sme napr. do toalety nemali vhadzovať lieky, vylievať zvyšky farieb alebo splachovať v nej chemikálie. Pri praní či osobnej hygiene je lepšie uprednostniť menej agresívne prostriedky. Najlepšie je úplne sa im vyhnúť a orientovať sa na tie prírodné. Pretože aj keď sa odpadová voda z našich domácností dodatočne čistí v čistiarni odpadových vôd pomocou 3 stupňov – mechanického, biologického a chemického, zvyšky chemikálii a škodlivín v nej naďalej ostávajú a ohrozujú vodné organizmy a kvalitu podzemnej aj povrchovej vody.
zdroj: dolceta.eu