Burina si to počas leta rozdala s naším mestom. Občas aj vyhráva
K vizitke každého mesta patrí aj jeho čistota, udržiavanie trávnatých plôch, verejnej zelene, chodníkov a zastávok. Minulý týždeň sme zisťovali, ako bojuje ôsme najväčšie mesto na Slovensku s vysokou trávou, burinou a plevelom.
MARTIN. Centrum národnej kultúry alebo centrum národnej buriny? To je otázka, ktorú si v súvislosti s mestom Martin položil jeden náš čitateľ, ktorý si ale neželal byť menovaný. Odpoveď na svoju otázku zrejme už pozná. Druhá možnosť je podľa neho bližšia k pravde. K takémuto záveru ho viedlo viacero zistení. Stačilo sa vraj len previesť autom.
Ako je to na východe
„Prednedávnom som prebrázdil takmer celé Slovensko. Od Bratislavy až po Košice cez Starú Ľubovňu, Kežmarok a Prešov. Priznám sa, že som najmä na východ Slovenska cestoval so zmiešanými pocitmi - najmä pre vysokú nezamestnanosť a zložitú situáciu s neprispôsobivými občanmi. Zažil som ale doslova šok. Ráno v centre Starej Ľubovne päťdesiatka aktivačných pracovníkov s lopatami a hrabľami čistila okraje chodníkov a polievala kvety na krásnom kruhovom objazde. Všade bolo čistučko, žiadny plevel, či burina vyrastajúca z chodníkov. Podobne to bolo v centre Prešova a podľa očakávania aj v Košiciach,“ napísal nám čitateľ, podľa ktorého bol návrat do centra národnej kultúry otrasný.
Hanbil sa za mesto
„Do Martina som viezol aj hostí. Hanbil som sa ako pes. Pohľad na viaceré miesta v centre je zúfalý. Chodníky sú husto obrastené burinou, ktorá vyráža už aj takmer zo všetkých stĺpov verejného osvetlenia. Trsy plevelu vyrastajú zovšadiaľ. Katastrofálna situácia je najmä okolo zastávok prímestskej dopravy, smutný pohľad bol aj na preplnené koše v okolí tržnice. O nič lepšie nevyzerá ani Hviezdoslavova ulica. Moji známi z Prešova krútili hlavami už na kruhovom objazde na Severe. Je mi to ľúto, ale Martin je už niekoľko rokov zanedbaný, špinavý a prívlastku centra národnej kultúry nehodný,“ myslí si náš čitateľ.
Aj pekne, aj škaredo
Okružnú jazdu mestským okruhom sme si spravili aj my a popravde najmä na chodníkoch je plevelu viac ako možno tolerovať. Či už idete po svojich alebo autom, prehliadnuť sa nedá. Ostrovčeky v strede cesty na Jesenského a Kollárovej ulici však už pracovníci firmy Brantner pokosili, všimli sme si, že sa upravoval aj živý plot lemujúci mestský park. Ostrihané listy však boli ešte v piatok ráno pováľané na chodníku. Kosačky prebúdzajú aj ľudí na sídliskách. Napríklad na Ľadovni pri bytovkách sa miestni asi na vysokú trávu nemajú dôvod sťažovať, i keď tá po dažďoch rastie rýchlo.
Obzreli sme si aj pešiu zónu. Trávnik za Milleniom by asi potreboval častejšiu úpravu, občas sa stáva, že vysoká tráva prekryje aj kvety, ktoré sú na ňom vysadené. Vo štvrtok však už bol pokosený, časť zvyškov trávy bol ale rozfúkaný po dlaždiciach. Naopak, svetlým momentom hodným príkladu je kvetinami skrášlený kruhový objazd na Podháji. Takých keby bolo viac...
Kosba trikrát do roka
Hovorca mesta Martin Jozef Petráš nám povedal, že kosba, ošetrovanie zelene a čistenie verejných priestranstiev sa neuskutočňuje náhodne. Naopak, všetky činnosti sú dopredu plánované. Ich počet závisí od finančných možností, ročného a vegetačného obdobia, podujatí v meste, pripomienok poslancov a občanov. Podľa slov hovorcu sa napríklad kosba trávnatých plôch tento rok uskutočňuje trikrát a čistenie obrubníkov na chodníkoch chemickým postrekom sa robí raz.
„V prípade vášho čitateľa išlo o skúsenosť, ktorú zažil tesne pred výkonom plánovanej kosby a chemického postreku a logicky teda aktuálny stav bol taký, ako uvádza. Chemický postrek burín vyrastených z chodníkov a obrubníkov sa podľa plánu začal vykonávať minulý týždeň, rovnako aj plánovaná kosba a udržiavanie trávnatých mestských plôch,“ vysvetlil Jozef Petráš.
Na problémy upozorňujú vlastníkov
Napriek tomu, že viaceré cesty, zástavky a chodníky sa nachádzajú práve v meste, tak nie vždy je mesto ich vlastníkom alebo správcom.
„V prípade prímestských zástavok je to SAD, správcom kruhového objazdu na Severe je Slovenská správa ciest. Mesto má v správe len jednu kruhovú križovatku - na Podháji, ktorú sme pred dvoma mesiacmi nechali vysadiť kvetmi. Možno si to aj váš čitateľ všimol. Zástavky MHD čistíme a udržiavame vo vlastnej réžii. Aj nedávno pri nich pracovali naši aktivační pracovníci. Je ich päťdesiat a využívame ich aj pri iných činnostiach,“ podotkol Jozef Petráš, ktorý ďalej zdôraznil, že radnica s vlastníkmi pozemkov, ciest, chodníkov pravidelne komunikuje.
„Vždy, keď vieme o nevyhovujúcom stave, upozorňujeme naň vlastníka, resp. správcu písomne a v niektorých prípadoch aj osobne. Na odstránenie nedostatkov sa stanoví lehota. Ak sa nedodrží, môžeme vlastníkovi alebo správcovi uložiť pokutu až do výšky 6 638 eur. Spravidla si ale po upozornení svoje povinnosti splnia,“ povedal Jozef Petráš.
Čítajte viac: http://turiec.sme.sk/c/6497356/burina-si-to-pocas-leta-rozdala-s-nasim-mestom-obcas-aj-vyhrava.html#ixzz24H2vFcBu