Čo robiť s vianočnými odpadkami?
Vianoce a Nový rok skončili a nám zostáva vyriešiť, čo s vianočným stromčekom, baliacim papierom, krabicami a obalmi z hračiek. Je to odpad, takže ho treba vyhodiť. Lenže pocit viny z vyhodenia týchto nepotrebných vecí nie je práve to najlepšie. Čo s tým robiť, pýta sa Holly Fretwell, environmentálna analytička z amerického think-tanku PERC, v článku na portáli Environmental Trends.
Všetci vieme, že odpad by sa mal redukovať, znovu použiť, alebo recyklovať (reduce, reuse, recycle – pozn. red.), napokon, míňa sa nám už priestor pre jeho skládkovanie. Šetrí však recyklácia zdroje? Možno ani nie.
Zníženie objemu toho, čo používame, totiž má síce zmysel, ale odpadky využívame na ďalšie použitie obvykle len vtedy, keď si uvedomíme, že výnosy prevažujú nad nákladmi. Aj tu však platí, že nie vždy konáme podľa uvedomenia si nákladov a výnosov.
Opätovné použitie má zmysel vtedy, keď sú náklady na opätovné použitie nižšie ako náklady na nákup nového výrobku. Môžeme znovu používať množstvo tašiek, papierových vreciek alebo tašiek z vianočných darčekov. Ale je veľmi pravdepodobné, že vyčistiť tubu zo zubnej pasty kvôli tomu, aby mohla byť opätovne použitá, si vyžaduje viac zdrojov ako vyrobiť novú.
To nás privádza k recyklácii, ďalšej forme použitia výrobku. Hovoríme o recyklácii ako pretvorení starého produktu na vytvorenie nového. Pri tejto recyklácii však šetríme zdroje len vtedy, ak celý proces repasovania využíva menej zdrojov. Lenže porovnať tieto dva procesy – teda „repasovanie“ výrobku s vytvorením nového výrobku zo základnej suroviny – je dosť ťažké. Oba procesy používajú rôzne zdroje a majú rôzne vplyvy na životné prostredie. Ak žijete v Denveri, potom má zmysel repasovať fľaše, pretože spracovateľský závod je v blízkosti. Prepravovať ich však z Montany môže spôsobiť väčšie škody na životnom prostredí a spotrebovať pri tom viac zdrojov, než vytvoriť sklo z piesku, ktorý je druhým najhojnejším prvkom na Zemi.
Zatiaľ čo hlboko uvažujete o nakladaní s odpadom, nemali by ste zabúdať, že morálny imperatív, ktorý často motivuje vašu vernosť k „3R“ (reduce, reuse, recycle), nemusí vždy viesť k environmentálne najšetrnejšiemu riešeniu. Nadšenie pre ekológiu nás môže občas zviesť na opačnú cestu.
„Ja osobne budem využívať obnovené teplo z vianočného stromčeka, z jeho rozžeravených žiaroviek a ozdôb“, konštatuje v závere článku Holly Fretwell.
Autor : redakcia
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Zdroj:
http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100949/co-robit-s-vianocnymi-odpadkami.aspx