phoneiconSme tu pre Vás 043/4211 333
Úvod

Inšpektori odpadového hospodárstva zistili vlani najviac nedostatkov v obciach

Inšpektori odpadového hospodárstva z rezortnej organizácie ministerstva životného prostredia – Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) vykonali vlani takmer 800 kontrol. Porušenie predpisov zistili pri vyše 300 z nich, teda pri takmer každej tretej. Za porušenie zákona o odpadoch a iných právnych predpisov uložili 284 pokút vo výške vyše 220-tisíc eur. Inšpektori kontrolovali aj na základe podnetov od občanov či anonymných oznámení; najčastejšie sa tieto podania týkali čiernych skládok.

Najvyšší, takmer 77 %-ný podiel porušenia predpisov zistili inšpektori pri 68 kontrolách nakladania obcí s komunálnym a drobným stavebným odpadom. Nedostatky mali obce aj v neplnení si zákonnej povinnosti zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemného odpadu s cieľom jeho zhodnotenia alebo zneškodnenia, oddelene vytriedeného odpadu z domácností s obsahom škodlivín a drobného stavebného odpadu.

Najviac kontrol – 269 – vykonali inšpektori u pôvodcov a držiteľov odpadu. Kládli pri nich dôraz najmä na kontrolu nakladania s nebezpečným odpadom. Porušenie zákona o odpadoch zistili pri 120 kontrolách.

Inšpektori kontrolovali aj na základe podnetov. Zo 135 takýchto kontrol sa podozrenie potvrdilo v 66 prípadoch (49 %). Najčastejšie išlo o čierne skládky. Vyše tretinu podnetov podali občania, ďalšie boli od rôznych štátnych inštitúcií, mimovládnych organizácií a iných subjektov. Anonymných bolo 28 % podnetov, ktorými sa inšpektori tiež zaoberali.

Inšpektori odpadového hospodárstva sa pri kontrolách zamerali na 12 tematických oblastí. Uskutočnili napríklad aj 46 kontrol nakladania s elektrozariadeniami a elektroodpadom, u výrobcov a distribútorov elektrozariadení. Porušenie povinností zistili až pri 25 z nich, teda pri vyše polovici vykonaných kontrol. Naopak, zo 66 kontrol cezhraničnej prepravy odpadu, pri ktorých skontrolovali 4 795 nákladných vozidiel, konštatovali porušenie zákona iba v jednom prípade.

Najvyššiu pokutu, 16 590 eur, dostala spoločnosť FÚRA so sídlom v Rozhanovciach na východnom Slovensku. Ako nájomca zodpovedný za prevádzkovanie skládky odpadov v obci Petrovany zneškodňovala odpad na skládke v rozpore so zákonom o odpadoch, inšpektorom nepredložila príslušnú dokumentáciu a neposkytla im pravdivé a úplné informácie týkajúce sa nakladania s odpadmi na skládke. Napriek tomu, že na skládke sa skončila prevádzka už v roku 2007, inšpektori pri kontrole zistili čerstvo navozený odpad.

O niečo nižšiu pokutu - 16 500 eur dostala spoločnosť Ekocenter v Bratislave, ktorá ako držiteľ odpadu používala na sanáciu nelegálnej skládky pri obci Jelka okrem povoleného inertného odpadu aj iné druhy. Tieto ukladala na inom mieste, ako bolo určené a pri nakladaní s odpadmi neplnila aj ďalšie zákonné povinnosti držiteľa odpadu.

Obec Veľké Zálužie musela zaplatiť 10-tisíc eur, pretože ukladala rozličné druhy odpadu na skládku prevádzkovanú bez potrebného súhlasu príslušného orgánu štátnej správy.

Všetky pokuty sú príjmom Environmentálneho fondu a spätne sa vracajú do jednotlivých oblasti životného prostredia.

Zdroj článku: http://www.odpady-portal.sk/Dokument/100996/inspektori-odpadoveho-hospodarstva-zistili-vlani-najviac-nedostatkov-v-obciach.aspx
Autor : redakcia
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.

Pokiaľ sa chcete s nami skontaktovať môžete využiť tento formulár, príp. adresovať vašu požiadavku priamo na
fatra@brantner.sk. Súčasťou formuláru je aj príloha, kde môžete priložiť akýkoľvek súbor.

Vážený zákazník,
dovoľujeme si Vás požiadať o vyplnenie tohto dotazníka, ktorého cieľom je ohodnotiť spokojnosť
zákazníkov so službami spoločnosti Brantner.


Ďakujeme Vám za ochotu a čas strávený vyplnením dotazníka, ktorý nám pomôže pri neustálom zlepšovaní našich služieb.
Dotazník vyhodnotí zodpovedný pracovník.