Malá novela zákona o odpadoch má 229 zásadných pripomienok
K malej novele zákona o odpadoch, ktorý prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním, bolo vznesených 229 zásadných pripomienok. Ministerstvo životného prostredia chce tieto pripomienky vyhodnotiť v čo najkratšom čase, aby mohol zákon nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2013.
V tzv. malej novele zákona o odpadoch sa do slovenského zákona transponujú smernice Európskej únie. Kvôli súčasnému nesúladu nášho zákona o odpadoch s európskymi normami hrozí Slovensku zo strany Európskej komisie pokuta, o ktorej udelení a výške má rozhodnúť Európsky súdny dvor. Enviro rezort sa preto snaží na prijatie zákona využiť aj inštitút skráteného legislatívneho konania.
Podľa informácií odboru komunikácie ministerstva, do 5. septembra, kedy sa uzatvorilo pripomienkové konanie k návrhu novely, bolo vznesených 435 pripomienok, z toho 229 zásadných. Medzi orgány a inštitúcie, ktoré vzniesli najviac pripomienok patrili Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky (AZZZ), Slovenská agentúra životného prostredia (SAZP) a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).
Viacero pripomienok vzniesli aj združenia spoločností zaoberajúce sa odpadovým hospodárstvom. Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) je napríklad za spresnenie a zjednotenie definícií uvádzaných v novele. ,,Nie všetko, čo je v novele, je úplne zrozumiteľné," uviedol pre TASR prezident Asociácie Peter Krasnec. APOH takisto navrhuje, aby povinnosť vypracovať program odpadového hospodárstva nemali iba obce nad 5000 obyvateľov, ako sa to uvádza v návrhu novely, ale táto povinnosť ostala pre všetky obce.
Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie (SLIPCEN) slovami svojho výkonného riaditeľa Miroslava Jurkoviča vidí problém v transponovaní smerníc, ktoré sa týkajú prípravy na opätovné použitie niektorých výrobkov, napríklad v prípade drevených obalov. ,,Drevené obaly - palety sa recyklujú tak, že sa opravujú. Podľa transponovania smernice, tak ako bola premietnutá do novely by to už nebolo hodnotené ako recyklácia, ale ako príprava na opätovné použitie, takže by na Slovensku prestala existovať recyklácia drevených predmetov," povedal pre TASR Jurkovič.
,,Ministerstvo životného prostredia chce v čo možno najkratšom čase vyhodnotiť vznesené pripomienky," informoval odbor komunikácie MŽP SR. ,,Harmonogram a ďalší postup prijímania zákona bude ministerstvo smerovať k tomu, aby zákon nadobudol účinnosť 1. januára 2013. Rezort životného prostredia urobí všetko pre to, aby sa Slovensko vyhlo prípadným sankciám zo strany Európskej komisie."
Odkaz: http://enviroportal.sk/clanok/enviro-mala-novela-zakona-o-odpadoch-ma-229-zasadnych-pripomienok