MŽP: Na Slovensku máme životaschopný recyklačný priemysel
BRATISLAVA – Na Slovensku je vybudovaný životaschopný recyklačný priemysel, ktorý v súčasnosti dokáže zhodnocovať veľkú časť odpadov, čo znamená, že vývoj nových technológií na zhodnocovanie odpadov pokračuje. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Táto infraštruktúra by podľa ministerstva mala zabezpečiť zvýšenú mieru recyklácie a pomôcť dosiahnuť lepšie umiestnenie pri hodnotení odpadových hospodárstiev štátov EÚ.
Ministerstvo životného prostredia pracuje na novej legislatíve v odpadovom hospodárstve, od ktorej si sľubuje odstránenie nedostatkov vrátane zmeny poplatkov za ukladanie odpadov na skládky odpadov.
"Smerovanie odpadového hospodárstva, ktoré zodpovedá súčasnej situácii, je načrtnuté v nedávno schválenom Programe odpadového hospodárstva SR na roky 2011 až 2015," priblížil hovorca envirorezortu. Rovnako sa pripravuje Program predchádzania vzniku odpadov v SR.
Tento dokument bude podľa Stana predložený začiatkom budúceho roka na celonárodnú diskusiu ako strategický dokument, ktorý podlieha povinnému posudzovaniu podľa zákona posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA/SEA).
"Rezort životného prostredia verí, že sa jeho úsilie o prechod krajiny od skládkovania k recyklácií a zhodnocovaniu odpadu v budúcnosti pozitívne odzrkadlí v hodnotení Slovenskej republiky na úrovni členských krajín EÚ," uzavrel Stano.
Nová správa o hospodárení členských štátov s komunálnym odpadom naznačuje, že v EÚ existujú znepokojujúce rozdiely. Správa obsahuje hodnotenie 27 členských štátov podľa 18 kritérií pre oblasti, ako sú celkový recyklovaný odpad, cena zneškodňovania odpadu a porušovanie európskych právnych predpisov. Slovensko skončilo v hodnotení krajín EÚ na 19. mieste.
Popredné miesta v tabuľke obsadili Belgicko, Dánsko, Holandsko, Nemecko, Rakúsko a Švédsko. Informovala o tom Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie v SR.