phoneiconSme tu pre Vás 043/4211 333
Úvod

O čom bude tohtoročný kongres Deň odpadového hospodárstva?

Dňa 15. novembra sa v Bratislave uskutoční už VIII. ročník najväčšej slovenskej konferencie o odpadovom hospodárstve, kongresu Deň odpadového hospodárstva 2012. O rozhovor sme požiadali Ľubomíra Augustína, zástupcu spoločnosti Tanzer Consulting Slovakia, ktorá podujatie organizačne pripravuje.

Kongres DOH už tradične koncom jesene vypĺňa miesto v kalendári mnohých odborníkov v odpadovom hospodárstve. Aký program ste pripravili  pre návštevníkov tohto podujatia tento rok?

Návštevníkov kongresu čaká opäť bohatý, zaujímavý a atraktívny program, nabitý mnohými zahraničnými hosťami, takže i tento rok sa majú na čo tešiť. Ako už tradične, kongres sa uskutoční v kongresovom centre Technopol v Bratislave. Podujatie vytvára priestor na stretnutie odborníkov z mnohých krajín EÚ, výmenu skúseností a hľadanie moderných riešení pre naše odpadové hospodárstvo. Pomocnú ruku pri organizácii nám tradične podáva Obchodné oddelenie rakúskeho veľvyslanectva v SR, ktoré podujatie propaguje u nášho „suseda“.

Aj tento rok zachovávame osvedčenú formu kongresu: tri tematické bloky, slávnostné odovzdávanie cien Zlatý mravec a na záver diskusné fórum.

Prípravný výbor kongresu vybral za hlavné témy tohtoročného kongresu – politiky odpadového hospodárstva, aplikáciu rámcovej smernice do praxe a ekonomické nástroje v odpadovom hospodárstve. Úvodný blok prednášok patrí národným politikám odpadového hospodárstva Slovenskej a Českej republiky.

V úvode kongresu budeme mať možnosť vypočuť si predstavy nového vedenia rezortu životného prostredia SR v oblasti odpadového hospodárstva. Pozvanie prijal štátny tajomník Vojtech Ferencz. Za český envirorezort vystúpi Jaromír Manhart, riaditeľ odboru odpadového hospodárstva. Účastníci kongresu tak budú mať možnosť porovnať, kam sa obe krajiny, ktoré ešte v roku 1991 spájal spoločný federálny zákon o odpadoch, v tejto oblasti prepracovali, aké stratégie a zámery pripravujú na plnenie náročných environmentálnych cieľov.

Prvý blok uzavrie Fritz Flanderka z nemeckej spoločnosti Reclay Group. Jeho príspevok bude zameraný na zmenu prístupu nazerania na odpad ako na surovinu. Úvahy o tomto prístupe rezonujú v Nemecku už niekoľko rokov, posledná konferencia na túto tému sa uskutočnila pred doma týždňami v Kolíne nad Rýnom. Fritz Flanderka je skúsený právnik, pôsobil niekoľko rokov v najväčšej nemeckej oprávnenej organizácii DSD (Duales System Deutschland), inicioval a podieľal sa na vzniku medzinárodnej organizácie PRO-Europe so sídlom v Bruseli.

Do programu ste zaradili aj príspevky týkajúce sa aplikácie rámcovej smernice 98/ES o odpade – s akým zámerom?

V čase prípravy kongresu nebolo celkom jasné, kedy bude chválená novela zákona o odpadoch, ktorá transponuje rámcovú smernicu do nášho právneho poriadku. Avšak bez ohľadu na túto okolnosť sme boli presvedčení, že tejto téme je potrebné sa venovať. Slovensko patrí do Európskej únie, preto je pre nás jej legislatíva záväzná. To, že sme prijali rámcovú smernicu po dvoch rokoch od povinnosti jej transpozície, robí túto tému aktuálnou.

Do programu sme zaradili príspevky od zástupcov slovenských spoločností s dlhoročnými medzinárodnými skúsenosťami. Medzi takých dozaista patrí kancelária NH Hager Niederhuber advokáti. Zástupkyňa tejto spoločnosti, Annamária Tóthová, rozoberie rozsiahle výkladové usmernenie Európskej komisie k uplatňovaniu rámcovej smernice.

Opakovane sme do programu kongresu zaradili príspevok o úspešne napredujúcom princípe rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Tentoraz sa na túto tému pozrie zástupca kolektívnych organizácií Peter Valent z Koordinačného centra zberu elektroodpadu. Novou definíciou rámcovej smernice je tzv. stav konca odpadu. Predpokladáme, že v blízkej budúcnosti bude i v SR veľká pozornosť venovaná práve tejto otázke. Úvodný vstup do tejto problematiky, na príklade vybraných prúdov odpadov v EÚ, si pripravil konateľ spoločnosti ecorec Slovensko Christian Abl.

Po úvodných dvoch odborných blokoch bude nasledovať odovzdávanie cien Zlatý mravec pre najúspešnejšie projekty v kategóriách komunálne odpadové hospodárstvo, firemné odpadové hospodárstvo, inovatívne riešenia, študentský projekt a environmentálna výchova. Prezradím iba toľko, že víťazmi sa stali nielen renomované spoločnosti s dlhoročnými skúsenosťami, ale i zapálení mladíci.

Čo ste pripravili na samotný záver kongresu?

Záverečný odborný blok bude zameraný na ekonomické nástroje v odpadovom hospodárstve. Posledné roky sa tejto téme na Slovensku nevenovala veľká pozornosť, preto sme sa ju rozhodli zaradiť do programu DOH 2012. O tom, ako by sa mali uplatňovať marketingových nástroje v odpadovom hospodárstve, pohovorí pani Eva Hanuláková.

Na jej príspevok nadviažu traja zahraniční hostia. Najprv to bude zástupca Európskej environmentálnej agentúry Stefan Speck, ktorý v zaujímavom príspevku porovná uplatňovanie skládkovej dane v členských štátoch EÚ. Aktuálnosť tejto témy je daná strategickými zámermi SR, medzi ktoré patrí aj znižovanie závislosti na skládkach. Herman Koller, zástupca medzinárodnej organizácie nakladania s tuhým odpadom ISWA, bude hovoriť o rôznych možnostiach financovania činností v odpadovom hospodárstve. Zhrnie medzinárodné skúsenosti pri implementácia rôznych opatrení na dosiahnutie efektívnych riešení.

Záver kongresu bude patriť mladej ekonómke z Inštitútu  pre ekonomickú a ekologickú politiku v Prahe Marte Osersovej. Vo svojom príspevku sa zameria na podporné ekonomické nástroje pri zavádzaní triedeného zberu odpadov v členských krajinách EU, ale dotkne sa aj problematiky poplatkov za komunálny odpad, poplatkov za ukladanie odpadov na skládku resp. spaľovania odpadov.

Býva už dobrým zvykom, že po samotnom kongrese sa uskutočňuje živá diskusia, v ktorej sa rozoberajú aktuálne pálčivé problémy odpadového hospodárstva. Čo bude témou diskusie tento rok?

Organizátori sa rozhodli tento rok pripraviť diskusné fórum na tému: „Aký by mal byť moderný zákon o odpadoch?“. Je to trochu paradoxné, ale i po schválení novely zákona o odpadoch v NR SR, ktorá nadobúda účinnosť od 1.1.2013, bude potrebné pripraviť nový zákon o odpadoch.

Je známe, že veľkú novelu zákona o odpadoch minister stiahol a nahradil ju tzv. malou novelou. Tá však iba transponuje rámcovú smernicu a reaguje na nesúlad niektorých ustanovení zákona o odpadoch s európskou legislatívou. Cieľom diskusie je hľadať a pomenovať základné stavebné kamene budúceho, nového zákona o odpadoch, oblasti jeho pôsobnosti, zásady, ktoré by vytvorili priaznivé podmienky pre ďalší rozvoj odpadového hospodárstva Slovenskej republiky. Do diskusie sme pozvali zástupcov výboru NR SR pre poľnohospodárstvo a životné prostredie, MŽP SR, Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve, ZMOS a odbornej verejnosti.

Srdečne všetkých pozývam na kongres Deň odpadového hospodárstva!

Odkaz: http://www.odpady-portal.sk/Dokument/101369/o-com-bude-tohtorocny-kongres-den-odpadoveho-hospodarstva.aspx

Pokiaľ sa chcete s nami skontaktovať môžete využiť tento formulár, príp. adresovať vašu požiadavku priamo na
fatra@brantner.sk. Súčasťou formuláru je aj príloha, kde môžete priložiť akýkoľvek súbor.

Vážený zákazník,
dovoľujeme si Vás požiadať o vyplnenie tohto dotazníka, ktorého cieľom je ohodnotiť spokojnosť
zákazníkov so službami spoločnosti Brantner.


Ďakujeme Vám za ochotu a čas strávený vyplnením dotazníka, ktorý nám pomôže pri neustálom zlepšovaní našich služieb.
Dotazník vyhodnotí zodpovedný pracovník.