V Horovciach chcú vyrábať watty i z rybích hláv
Kukurica plus výpalky z liehovaru plus srvátka a na záver drvené rybie hlavy či vnútornosti. Asi takýto recept na výrobu elektriny a tepla si zvolila spoločnosť Biotec. Práve tá sa rozhodla sa bioplynovú stanicu za 1,9 milióna eur na okraji obce Horovce neďaleko Považskej Bystrice.
„Základným výrobkom je elektrická energia a teplo. Vedľajším výrobkom anaeróbnej digescie je fugát využiteľný na hnojenie,“ konkretizuje finálny „produkt“ spoločnosť vo svojom zámere.
Spustenie do roka
Nová bioplynová stanica vyrastie na pozemku poľnohospodárskych budov spoločnosti Agrafa. Zariadenie bude mať výkon 499 kilowattov.
Vyprodukované teplo, ktoré nebude využívané na samotnú výrobu bioplynu bude slúžiť na vykurovanie objektov a ohrev vody. „Stavba nahradí chýbajúci výrobný program pre poľnohospodársky podnik, ktorý je vybudovaný vedľa areálu bioplynovej stanice. Prinesie aj ekonomický efekt pre obec Horovce,“ pokračuje investor.
Začať s výstavbou zariadenia chce spoločnosť v apríli budúceho roka, pričom prvé watty by z bioplynovej stanice mohli prúdiť už v júli 2013.
Prvá slovenská bioplynka?
No pre obyvateľov Horoviec sa výstavba bioplynovej stanice stáva už rutinou záležitosťou. Plánované zariadenie je totiž už v poradí tretie. No pri všetkých doterajších bioplynkách figuruje priamo, alebo nepriamo firma Biotec.
Prvý zámer premieňať biomasu na elektrinu a teplo tak obec riešila ešte v roku 2009. Preto sa aj zariadenie považuje za jedno z prvých svojho druhu na Slovensku. „Je to prvá bioelektráreň na Slovensku,“ vyhlásil vtedy starosta Horoviec František Veliký.
Za projektom okrem Biotecu, v respektíve jej dcérskej firmy Agrafa, stál aj E.ON Slovensko. Pre rok 2011 získalo zariadenie nárok na doplatok za „ekoelektrinu“ vo výške 646 tisíc eur.
Technologický exponát
Za druhou bioplynkou rovnako stojí Biotec. Spoločnosť dokonca svoju bioplynovú elektráreň považuje za výkladnú skriňu vlastných technológií. „Referenčná je výstavba novej stanice Horovce 2 s technológiou novej generácie BIOTEC. Výkon zariadenia predstavuje dve tisíc kilowattov,“ vyhlasuje firma vo svojich prezentáciách.
Pre rok 2012 by bioplynová stanica by mohla získať doplatok takmer 60 tisíc eur. Horovce si však vo všeobecnosti udržiavajú povesť obzvlášť zelenej obce. Okrem troch bioplynových staníc totiž v katastri obce pôsobia aj dve fotovoltaické elektrárne. Spoločne majú výkon asi 1,5 megawattov. (Zdroj: energie-portal.sk)
Odkaz: http://www.odpady-portal.sk/Dokument/101286/v-horovciach-chcu-vyrabat-watty-i-z-rybich-hlav.aspx