Dotácie na odpady v EÚ bez podporných opatrení sa minuli účinkom, tvrdí dvor audítorov
Audítori EÚ zistili, že účinnosť financovania infraštruktúr na nakladanie s komunálnym odpadom zo štrukturálnych opatrení EÚ bola obmedzená. Uspokojivá bola len výkonnosť projektov, ktoré sa spoliehali na náležitý separovaný zber pri zdroji. Regióny, ktoré realizovali podporné opatrenia (napr. organizovanie informačných kampaní a kampaní na zvyšovanie povedomia, prepracovanie administratívnych postupov alebo zavedenie finančných stimulov alebo demotivačných činiteľov), vrátane hospodárskych nástrojov, dosiahli ciele politiky EÚ v oblasti odpadu.
Financovanie EÚ vynaložené v ďalších regiónoch viedlo len k menším zlepšeniam v nakladaní s odpadom. Realizácia týchto podporných opatrení nebola podmienkou na poskytnutie grantu EÚ.
Dvor audítorov zistil výrazné nedostatky, pokiaľ ide o vykazovanie plnenia cieľov EÚ, čo viedlo k tomu, že Komisia nebola schopná monitorovať výkonnosť.
Napriek tomu, že takmer vo všetkých vybraných regiónoch sa zistili určité zlepšenia v nakladaní s odpadom, vytvorený odpad na osobu sa zvýšil v šiestich z ôsmich kontrolovaných regiónov.
Len jedna štvrtina regiónov výrazne navýšila svoj podiel separovaného zberu, čo viedlo k zníženiu jej závislosti od ukladania odpadu na skládkach a vo všeobecnosti splnila ciele EÚ. Odpad bol spravidla ukladaný na skládkach bez predchádzajúcej úpravy alebo po nedostatočnej úprave.
„Európania viac konzumujú a produkujú viac odpadu. Podľa smernice EÚ o odpadoch sú členské štáty povinné upraviť a zneškodniť odpad bez rizika pre vodu, ovzdušie a pôdu a bez toho, aby spôsobovali problémy s hlukom alebo so zápachom,“ uviedol Ovidiu Ispir, člen Dvora audítorov zodpovedný za túto správu, „V našej správe môžete zistiť, že sa to nerobí“.
Podľa výpočtov v roku 2010 vyprodukoval priemerný občan EÚ približne 500 kg komunálneho odpadu ročne, ktorý v prípade, že nie je správne vyzbieraný, že sa s ním správne nenakladá a nie je správne zneškodňovaný, môže mať negatívne účinky na životné prostredie.
Riadne nakladanie s odpadom však môže viesť k zlepšeniu využívania zdrojov, pretože aj upravovaný komunálny odpad môže byť zdrojom surovín. V dôsledku toho EÚ zaviedla spoločné normy a ciele vo forme smerníc o nakladaní s komunálnym odpadom a spolufinancuje infraštruktúry na nakladanie s odpadom v konkrétnych regiónoch.
Príspevok EÚ na infraštruktúry na nakladanie s odpadom je značný: suma vyčlenená zo štrukturálnych opatrení predstavovala v období 2000 až 2013 10,8 mld. EUR.