Prieskum v ČR: Triediť odpad si už väčšina českej populácie vzala za svoje
Prečo Česi netriedia komunálny odpad?
Iba 4% českých občanov odpad zo svojej domácnosti netriedia. V čom možno vidieť dôvody takéhoto správania? Ľudia najmä neveria tomu, že triedený zber je separovane spracovávaný ("aj tak to všetko skončí na jednom mieste"), alebo nemajú doma dosť miesta na oddelené nádoby pre jednotlivé druhy odpadu, prípadne sú pohodlní a separácia im príde príliš prácna.
Určitou motiváciou pre ekologickejšie správanie občanov by bolo najmä zníženie poplatkov za odvoz komunálneho odpadu v zmysle "čím viac by som triedil, tým menej by som platil za odpad ", prípadne informácie o tom, čo sa ďalej sa triedeným odpadom deje, ako je využívaný.
Viac ako dve tretiny občanov pravidelne triedia aspoň niektoré druhy komunálneho odpadu
O pravidelné triedenie aspoň základných druhov komunálneho odpadu sa snaží 68% opýtaných respondentov, príležitostne túto činnosť vykonáva 28% osôb. Medzi jednotlivými demografickými kategóriami neboli zistené veľké rozdiely, len sa dá vysledovať, že pravidelná separácia odpadu rastie s úrovňou dosiahnutého vzdelania.
Deväť z desiatich osôb, ktoré odpad triedi, to považujú za správne, ekologické (častejšie ľudia s vyšším stupňom vzdelania). Ďalším z dôvodov je aj finančná stránka veci – ak odpad triedim, ušetrím miesto v smetiaku a platím menej peňazí za odvoz (25%).
Najväčší problém bioodpad
Papier, plasty a sklo sú z pohľadu triedenia najmenej problematické položky. Sklo separuje aspoň niekedy 95% občanov, papier 96% respondentov a plasty dokonca 98% osôb. Nápojové kartóny sú na tom už o niečo horšie - 14% osôb (najmä príslušníci najmladšej generácie - 15-29 rokov) tieto výrobky dáva do zmiešaného odpadu a nie do príslušných oranžových kontajnerov či popolníc.
Najhoršie je na tom potom bioodpad, ktorý netriedi 42% osôb. Schopnosť a ochota triediť tento druh odpadu klesá s rastúcim počtom obyvateľov sídla, kde respondent žije.
Samozrejme, že jednoduchšie je spracovať bioodpad na dedine ako vo veľkom meste.
Bioodpad je zároveň respondentmi považovaný za najhoršie triediteľný zber (25%), a to najmä občanov najväčších miest nad 100 tisíc obyvateľov. Čo sa týka problematickosti triedenia, necháva bioodpad za sebou také komodity, ako sú lepidlá a farby (19%) či motorové oleje (15%).
Triedenie ďalších druhov komunálneho odpadu
Viac ako 70% osôb triedi aspoň čas od času aj lieky, kovy, elektrospotrebiče, batérie a akumulátory. O trochu horšie (okolo 60%) je na tom separácia lepidiel a farieb a tiež motorových olejov.