Zákon o odpadoch sa bude opäť otvárať. Kvôli smernici o batériách
Novelu zákona o odpadoch pripravuje ministerstvo už dlhšie a do legislatívneho procesu sa dostane vo februári.
Novelou zákona o odpadoch odstráni ministerstvu životného prostredia nedostatky v súvislosti s nezapracovaním smernice o batériách. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano, novela sa pripravuje už dlhší čas a do legislatívneho procesu sa dostane vo februári. "Envirorezort si toto dedičstvo minulosti uvedomuje a koná," dodal.
Európska komisia (EK) začala vo štvrtok 24. januára druhú fázu konania voči Slovensku v súvislosti s porušením právnych predpisov EÚ v oblasti ochrany životného prostredia. Konkrétne ide o to, že sme neprebrali smernicu o batériách.
Agentúru SITA o tom informoval vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku Andrej Králik. SR mala podľa jeho slov povinnosť zosúladiť svoj právny poriadok so smernicou do 26. septembra 2008.
Komisia zaslala Slovensku napomínací list v júni minulého roka. "Keďže Slovensko ešte stále neprijalo príslušnú legislatívu, Komisia zaslala odôvodnené stanovisko. Slovensko má teraz dva mesiace na to, aby reagovalo," uzavrel Králik s tým, že v opačnom prípade Komisia môže v tejto veci podať žalobu na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu.
Zoznam ustanovení, ktoré nestihla Slovenská republika prevziať, je podľa Králika taký dlhý, že sa dá s troškou nadhľadu povedať, že SR smernicu neprevzalo vôbec.
Komisia má najvážnejšie obavy najmä o oblasť recyklácie odpadu, ktorý je spravidla veľmi toxický. "Ide o zber použitých batérií, povinnosť výrobcov odoberať použité batérie, monitorovanie zberu a skládkovanie," vysvetlil Králik.
Smernica sa netýka len autobatérií, ale všetkých druhov, "s výnimkou tých, ktoré sa používajú v kozmickom výskume a tých, ktoré sa používajú do prístrojov dôležitých pre bezpečnosť štátu," doplnil. Slovensko malo povinnosť smernicu zapracovať do nášho legislatívneho procesu do 26. septembra 2008, pričom tak nespravilo a Európska komisia začala voči nemu konanie 3. mája 2011.
SR následne prisľúbila, že do konca roka 2011 prijme zákon, čo sa však tiež nestalo. A tak zaslala komisia 27. júna minulého roka Slovensku napomínací list, ktoré v reakcii naň poskytlo komisii návrh zákona a informovalo ju, že zákon vstúpi do platnosti 1. januára 2013.
V októbri 2012 však Slovenská republika informovala Európsku komisiu, že nový zákon nakoniec nebude prijatý a uskutoční sa len novelizácia existujúceho zákona, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť v septembri. "A tak začala EK druhú fázu konania voči Slovensku, v rámci ktorej dostala naša krajina dva mesiace na úpravu," uzavrel pre agentúru SITA vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku Andrej Králik.